Bishwa İçtiması ümmeti bir araya getirdi

Dünyanın ikinci büyük Müslüman buluşması olan 105 ülkeden milyonlarca Müslüman’ın katıldığı Bishwa İçtiması etkinliği, Bangladeş’in Dakka kentinde düzenlendi. Etkinlik esnasında Müslümanlar, cuma namazını hep birlikte kıldı.

Bishwa İçtiması ümmeti bir araya getirdi

Hac farizasından sonra ikinci büyük Müslüman buluşması olan ve ortalama 105 ülkeden yaklaşık 5 milyon Müslüman’ın katıldığı Bishwa İçtiması, 1960’lı yıllardan beri düzenlenmektedir. Müslümanlar cemaat halinde namaz kılarak dualarda bulunuyor ve İslam dünyası için duaya duruyor.

Müslümanca yaşamaya dikkat çekildi

Üç gün süren buluşmada bugün hep birlikte cuma namazı kılındı. Buluşmanın ardından büyük kazanlarda yemekler pişirilerek dağıtıldı. Ümmetin, kendisine çeki düzen vermesi, Peygamber’in yolundan gidilmesi temennilerine yer verilen duada, “Ümmet hayatını değiştirmediği müddetçe Allah da ümmeti değiştirmez, zalimi Müslümanların başına musallat kılar. Allah Müslüman’a Müslüman’ca yaşadığı için izzet ve ikramda bulundu. Ama ne zaman ki Müslüman’ca yaşamaktan uzaklaştı, işte o zaman bela ve musibetler geldi. Müslümanlar yeniden Müslüman gibi yaşamaya başladığında bu musibetler de ortadan kalkacak” vurgusu dikkat çekti. Duada Filistin de unutulmadı.


“Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır."

 
 
Gönder
Facebook'da Beğen