Bediüzzaman yaşasa kime oy verirdi?


Hemen söyleyelim: “Bediüzzaman yaşasaydı şu partiye oy verirdi, bu partiye vermezdi” ya da “Bediüzzaman olsa referanduma evet derdi/hayır derdi” lafları hadsizliktir!

Bediüzzaman gibi; tüm derdi, ‘milletin imanını selamette görmek’ olan, siyasete de nadiren -ve sırf din için- bakan bir Müceddid’i, ‘kırılacak cam şişeleri hükmünde’ olan siyasete alet etmek, en hafif tabirle hürmetsizlik ve saygısızlıktır. Buna kimsenin hakkı yok!

Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri; Osmanlı’da doğmuş, meşrutiyet dönemlerini görmüş,Cumhuriyet’in ilanına şahit olmuş ve çok partili hayata geçişi bizzat müşahede etmiş bir âlim olarak, 82 yıllık ömründe meslek-meşrebini ve hangi partiye oy verdiğini -şüpheye yer bırakmayacak şekilde-belli etmiş ve müellifi olduğu Risale-i Nur külliyatının ilgili eserlerinde bunları yazmıştır. Fakat Üstad’ın o zamanki tavrından hareketle bugünü yorumlamak, onun adına yorumlar yapmak kişiyi yanlışa sürükleyebilir.Bir defa; Bediüzzaman’ın siyasetle iştigalinden maksadı idare ve yönetime talip olma, herhangi bir makama göz dikme ve şahsi menfaat gözetme, bir partinin tarafgir partizanı olma ve kargaşa çıkararak iktidarı ele geçirme vs. değildir. O; bu tür siyasi faaliyetlerden daima Allah’a sığınmıştır. Ancak; idarecilere yol gösterme, nasihat etme, onlara proje sunma ve yapılan yanlışlarla ilgili ikazda bulunma, Bediüzzaman’ın siyasi faaliyetlerinin omurgasını teşkil etmektedir.

Peki; elimizde, Bediüzzaman politik duruşu hakkında kesin bilgiler yok mu?- Var. Örneğin; Bediüzzaman Hazretleri’nin CHP’nin tek parti olarak hükmettiği yıllarda ‘siyaset yapmanın imkânı bulunmadığı’ gerekçesiyle o sisteme destek vermediğini, çok partili hayata geçildiğinde de Adnan Menderes’in Demokrat Parti’sine rey verdiğini biliyoruz. Tüm bunları; onun bizzat kaleme aldığı eserlerden okuyoruz. Bunun dışındaki tüm çıkarımlar te’vildir, şahsî yorum ya da cemaat içtihâtıdır.

Bir insan -ya da grup- Bediüzzaman’ın yaşarken sergilediği tutumları, söylemleri ve yazdıklarını referans alarak bugünkü durum hakkında çıkarımlarda bulunabilir mi? Elbette. Fakat ne var ki; “Üstad yaşasaydı X partiye oy verirdi” gibi kesinlik bildiren cümleler kurmak hem vebaldir hem de mantıken yanlıştır.

Bu davranışların bir diğer dezavantajı da;Üstad’ın ‘politik bir figür’ olarak gösterilmesi; İnsanların Risale-i Nurlar’daki iman-Kur’an hakikatlerine yaklaşamamasına ve -Allah muhafaza- ona önyargılı davranılmasına sebebiyet verir.

Hülasa; Yeni bir seçime gidilen şu hengâmda temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp gündeme sokulan Bediüzzaman, Risale-i Nur, nur cemaatleri ve ağabeyler eksenli tartışmalardan mümkün mertebe uzak durulmalı ve tarafgirlik damarını tahrik edecek yaklaşımlardan akrepten, yılandan kaçıldığı gibi kaçılmalıdır.

 “Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır."

 
 
Gönder

Facebook'da Beğen